
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.75 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 4.2 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 4.35 V |
| Max Output Current | 1 A |
| Number of Cells | 1 |
| Nominal Input Voltage | 6 V |
| Chemistry/Technology | Lithium-Ion |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status |
Stock: 1699
Distributors
pcbx
Unit Price$1.10115
Ext.Price$1.10115
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.10115 | $1.10115 |
| 10 | $0.80706 | $8.07060 |
| 25 | $0.73182 | $18.29550 |
| 50 | $0.69002 | $34.50100 |
| 100 | $0.65060 | $65.06000 |
| 300 | $0.62085 | $186.25500 |
| 500 | $0.59247 | $296.23500 |
| 1000 | $0.57366 | $573.66000 |
| 3000 | $0.55718 | $1671.54000 |
| 5000 | $0.54117 | $2705.85000 |
